Home > Steden > Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopie

Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopie

Geschiedenis van de hoofdstad

In 1886 besloot de Koning van Shoa - die later keizer Menelik II van Ethiopie werd- om zijn hofhouding van Ankober naar de Entoto bergen te verplaatsen. Had zijn grootvader koning Sahle Selassie niet geprofeteerd dat hij aan de voet van de Entoto bergen een groot huis zou bouwen en dat dit huis zou uitgroeien tot een grote stad? Menelik's vrouw Taitu was gelijk zeer gecharmeerd van de hete bronnen en vroeg haar man aldaar hun nieuwe paleis te bouwen. Na verloop van tijd bleek echter dat er onvoldoende hout in de omgeving aanwezig was, dit moest van 20 km. ver aangevoerd worden. Menelik besloot daarom in 1900 zijn hofhouding te verplaatsen naar Addis Alem, hoger gelegen in de bergen met meer bos in de omgeving. Spoedig diende zich een betere oplossing aan: een buitenlander had eucalyptusbomen geplant en toen Menelik zag hoe snel deze groeiden, importeerde hij zaden en enkele jaren later werd het resultaat zichtbaar en begonnen overal op de Entoto bergen de eucalyptus bomen op te groeien. Nu het houtprobleem was opgelost, kon Menelik en zijn hofhouding weer terugkeren naar de Filwoha bronnen. Taitu doopte de plaats Addis Abeba (= nieuwe bloem). Twintig jaar lang bestond de nieuwe hoofdstad van Ethiopie buiten het paleis uit een verzameling hutten en later enkele stenen kantoorgebouwen die op grote afstand van elkaar lagen, verbonden door modderige paden. Pas tijdens de regering van keizer Haile Selassie begon de hoofdstad van Ethiopie explosief te groeien en tijdens de italiaanse bezetting werd veel gebouwd in italiaanse stijl en werden ook de straten verbeterd.

 

Hedendaags Addis Abeba

De hedendaagse hoofstad van Ethiopie met haar 3 miljoen inwoners is voor de allermeeste reizigers de eerste kennismaking met de ethiopische cultuur en atmosfeer. De eerste indruk van Addis Abeba kan overweldigend zijn met een explosie aan geuren, kleuren, gel uiden en indrukken.

Addis Abeba is Ethiopie in een notendop, een plaats waar je alle verschillende volkeren van van Ethiopie kunt ontmoeten. Addis Abeba is niet alleen de hoofdstad van Ethiopie maar ook de hoofdstad van Afrika waar de vergaderingen van de Afrikaanse Unie plaatsvinden.
Addis Abeba is een ontmoetingsplaats van het traditionele en moderne, een stad vol contrasten. Je ziet er traditoneel geklede vrouwen, gebogen onder een bundel sprokkelhout, keurig in het pak gestoken zakenmensen met mobiele telefoons, herders met hun kudden (zelfs op de ringweg!), bedelaars en moderne jeans jongeren, auto's van het nieuwste model en oude roestige Lada taxi's, glazen kantoortorens, moderne winkelcentra en armoedige krottenwijken.

Addis Abeba is zowel aantrekkelijk als hartverscheurend. Aantrekkelijk door haar levendige multiculturele atmosfeer en activiteit, de vriendelijkheid van de mensen, de veiligheid, de bezienswaardigheden, gezelligheid, uitgaansmogelijkheden en mooie groene heuvels op de achtergrond. Maar hartverscheurend vanwege de duidelijke zichtbare vervuiling en armoede die zich manifesteert in de overal aanwezige krottenwijken, bedelaars en straatkinderen.

In de hoofdstad van Ethiopie zijn talloze (koffie)bars, restaurants en nachtclubs. Je kunt er culinair genieten van gerechten uit alle werelddelen of een traditionele ethiopische engerra maaltijd proeven in een van de vele culturele restaurants waar vaak ook life traditionele muziek- en dans voorstellingen worden gegeven.

Klimaat en ligging

De hoofdstad van Ethiopie ligt op 2300 m. hoogte met als achtergrond de grotendeels met eucalyptusbomen begroeide Entoto bergen die de stad een schilderachtige aanblik geven. Doordat de stad zich steeds verder bergopwaarts uitbreid en ook veel bomen gekapt worden voor landbouwgrond, is veel bos ook al verdwenen.

De temperatuur overdag ligt tussen 16 en 23 graden. Doordat de zon fel schijnt op zo'n grote hoogte maar er vaak ook een frisse wind waait is het temperatuurverschil in zon en schaduw vrij groot. De avonden en nachten in de hoofdstad kunnen tamelijk fris zijn en in de regentijd (maart-april en juli-augustus) kunnen er veel- en hevige buien vallen.

Bezienswaardigheden in de hoofdstad van Ethiopie

In Addis Abeba zijn veel interessante musea, kathedralen en monumenten te bezichtigen:

  • Het Nationale Museum is het best ingerichte museum van sub-Sahara Afrika met een zeer uitgebreide collectie archeologische opgravingen, historische voorwerpen en Ethiopische kunst.
  • Het Ethnografische Museum heeft een prachtige tentoonstelling over de cultuur, huizen, kleding en tradities van de vele kleurrijke Ethiopische volkeren. Er is ook een tentoonstelling van traditionele muziekinstrumenten en religieuze kunst vanaf de middeleeuwen.
  • In de Asni gallerie zijn werken tentoongesteld van hedendaagse Ethiopische kunstenaars
  • De Kiddist Maryam (1911), Kidane Mehret en Kiddist Selassie (Holy Trinity, 1933) kathedralen liggen op loopafstand van elkaar en bevatten mooie muurschilderingen en kunstschatten. De kerken zijn ook van historische waarden met o.a. de graven van keizer Menelik II, keizer Haile Selassie en hun echtgenoten.
  • De Giorgis kathedraal (1905) is bekend om haar muurschilderingen van de bekende ethiopische kunstenaar Afewerk Tekle. Er is ook een museum.
  • De Entoto bergen bieden een prachtig uitzicht over de hoofdstad en daar is ook Entoto Maryam kerk en Emperor Menelik and Empress Taitu Memorial Museum te bezichtigen.
  • Om te winkelen zijn Piazza en Merkato -de grootste openluchtmarkt van Afrika- de leukste plaatsen.

Dag- en Weekendtrips vanuit de hoofdstad van Ethiopie

In de omgeving van Addis Abeba zijn diverse interessante uitstapjes te maken.

  • Enkele kilometers buiten de hoofdstad in de Entoto bergen bevinden zich 2 middeleeuwse rotskerken: de Washa Mikael kerk en de Kidus Raguel kerk (2 km. voorbij de Entoto Maryam kerk). Vooral de Washa Mikael kerk is moeilijk te vinden dus het is aan te raden een gids of chauffeur mee te nemen die deze kerk kent.
  • Voor vogel- en natuur liefhebbers is een dagtocht naar het Gefersa water reservoir en Chilimo forest aan te raden, resp. 18 en 90 km. ten westen van Addis Abeba op de weg naar Ambo. Daarbij kan op dezelfde route ook Addis Alem bezocht worden om de Ejare Debre Tsion kerk (1902) te bezichtigen die gebouwd is op de fundamenten van het nieuwe paleis voor Keizer Menelik II. Je kunt hier ook een weekendtocht van maken met een overnachting in Ambo of 13 km. westwaarts bij de Guder waterval in het Guder Falls hotel.
  • Om indruk te krijgen van het soort bos waarmee Ethiopie 50 jaar geleden nog voor 30% mee begroeid was, is een dagtrip naar het Menagesha National Forest zeer de moeite waard. Menagesha is alleen toegankelijk via de Addis-Jimma weg, 16 km. voorbij het dorp Sebeta. Er is een guesthouse bij het hoofdkwartier als je er een tweedaagse trip van wilt maken
  • Als je drie dagen tijd hebt, kunnen bovenstaande excursies aan elkaar gekoppeld worden met daarbij nog een bezoek aan het Wenchi krater meer en Weliso. Je maakt dan een rondrit Addis-Gefersa-Chilimo-Ambo-Wenchi-Weliso-Menagesha en weer terug naar Addis (totaal ong. 315 km.).
  • Melka Konture archeologische site, Adadi Maryam rotskerk en Tiya stella veld liggen allemaal op dezelfde route nabij de asphaltweg naar het zuiden richting Hosaina. Deze excursie kan in 1 dag gedaan worden maar je kunt er ook een mooie weekendtrip van maken met overnachting aan het Langano meer.
  • Via de route die zuidwaarts gaat richting Debre Zeit kunnen de Akaki wetlands, de kratermeren van Debre Zeit (Chelekleka, Bishoftu, Hora, Kuriftu & Guda) en de bergen Yerer en Zuquala bezocht worden. Zuquala ligt 30 km. ten zuidwesten van Debre Zeit en is alleen te bereiken met 4WD. De laatste 10 km. naar de top is af en toe te rijden met 4WD maar moet soms geklommen worden. Vooral deze excursie kost meer tijd en een overnachting in Debre Zeit is aan te raden.
  • Voor een weekendje relaxen, zwemmen en baden in heet bronwater is Sodore een geschikte plaats (130 km. ten zuiden van Addis Abeba op de route Debre Zeit-Adama).
  • Volg je deze route vanaf Adama nog 100 km. verder zuid-oost waarts dan kan in een weekend ook het Awash National Park bezocht worden waar nog veel kudden Beisa Oryx te zien zijn en vooral na de regentijd de waterval van de Awash rivier erg mooi is. Geniet van het uitzicht over de Awash Gorge en bezoek de hete bronnen. Je kunt het beste overnachten in het Buffet d'Aouache hotel of Awash Meridian hotel in het stadje Awash.
  • Ankober ligt 175 ten noorden van Addis Abeba en is een prachtige reisdoel voor een weekendtrip met overnachting in de authentieke Ankober palace lodge (www.ankoberlodge.com.et) waar je ook interessante excursies in de omgeving kunt boeken.
  • Een weekendtrip naar het Debre Libanos klooster (100 km.) met overnachting in de nabij gelegen Ethio-German lodge is rijk aan natuurschoon en historie. Natuur- en vogel liefhebbers kunnen onderweg ook nog de Muger gorge met Durba waterval en Jemma vallei bezoeken.

Kortom, er valt vanalles te beleven in en rondom de hoofdstad van Ethiopie!

Ethiopie nieuws

Dialyse in Ethiopië (14): Dat was het dan, voor dit jaar
30-08-2010

Mijn laatste week zat eraan te komen, en ik had nog zoveel te doen in Ethiopië. Deze week begon met een aantal lange dagen werken in Sante Medical Center en ...


Onderwijs Expeditie Ethiopië
27-08-2010

HOEVELAKEN - Jeanine Koelewijn uit Spakenburg en Toska Kalkman uit Nijkerkerveen gaan naar Ethiopië, van 16 tot 28 oktober. ...


Dialyse in Ethiopië (12): Niet in een staatsziekenhuis
13-08-2010

"s Ochtends in Shiromeda, Addis Abeba, klinkt om 5 uur het gezang van de orthodoxe kerk door het huis van het gastgezin waar ik verblijf. ...